rewbtn späť na učiteľov

Jozef Schwarz

/ 21.1.1909 Rudno nad Hronom /
Od 1.9.1936 správca Rím. - kat. Ľudovej školy a organista v Tek. Novej Vsi. Od r. 1936 inštruktor CPO. Nastúpil na mobilizáciu od 24.9. - 2.11.1938. P. Bernatovič ho ako jediného záložného dôstojníka v obci ustanovil 12.12.1938 za veliteľa Hlinkovej Gardy pre Tek. Novú Ves a Opatovú / 64 členov /. Viedol rozháraný osobný a manželský život, podliehal alkoholu. Rodičia manželky Margity požiadali školského inšpektora v Kremnici Tomáša Blahu, aby proti nemu disciplinárne zakročil. Hrozilo mu suspendovanie a internovanie v Ilave. Od 1.9.1941 bol preložený do Čajkova. Po prepustení z internačného tábora v r. 1944 sa 1.11. vrátil do Tek. Novej Vsi. Intervenoval za zajatých povstalcov na nemeckom veliteľstve, dopomohol k prepusteniu viacerých zajatcov. Domov sa o.i. vrátil aj J. Béreš z Tek. Novej Vsi a mnohí muži z okolitých obcí. Pochovaný je na Brehoch, kde bol učiteľom a organistom v povojnových rokoch.